Vergi Kaçağının İhbarı Meslek Sırrı Sayılıyor

Vergi kaçakçılığını ihbar edenlere, tahakkuk eden vergi ve cezalar üzerinden yüzde 10 oranında ikramiye veriliyor. İkramiyenin 1/3’ü tahakkuk aşamasında kalanı da tahsil edildikten sonra ödeniyor. Bunun için; ihbarın yazılı olması, ihbar edenin adı-soyadı ve açık adresi ile imzasının bulunması ve dilekçede, ihbar ikramiyesi ödenmesinin talep edilmesi gerekiyor.

İhbar dilekçesinde, şu kişi vergi kaçırıyor ya da evi, arabası ve yaşantısına göre çok düşük vergi ödüyor gibi ifadelere itibar edilmiyor.

İhbarın, somut olay ve belgelere dayalı olması gerek. Ayrıca ihbar edenin mesleği de önemli!..

İHBAR EDENİN MESLEĞİ

3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nun “meslek sırları” başlıklı 43. maddesine göre; “Meslek mensupları (yani muhasebeci ve mali müşavirler) ve bunların yanlarında çalışanlar, işleri dolayısıyla öğrendikleri bilgi ve sırları ifşa edemezler. Çeşitli kanunlarda muhbire tanınan hak ve menfaatlerden faydalanamazlar” deniliyor. Bu maddeye istinaden de; serbest muhasebeci mali müşavirlere ve yeminli mali müşavirlere ihbar ikramiyesi ödenmiyor.

İKRAMİYE ALMANIN YOLU!

Yargının kararı ikramiye ödenmeyeceği yönünde. Ancak, ikramiye alabilmenin bir yolu var. O da; vergi kaçakçılığını ihbar etmeyi düşünen meslek mensuplarının, ihbarı kendileri değil de başkası aracılığıyla yapmaları!..

Hürses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir